Obchody 32 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i 30 rocznicy powstania Solidarnosci Walczącej

obchody

15 sierpień – Gdynia

Godz. 10:00 Msza w kościele NMP (ul. Świętojańska) w Gdyni

Godz. 12:00 Złożenie kwiatów przy Płycie Pomniku Marynarza Polskiego oraz przy pomniku  Żołnierzy AK i pomniku Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie,

Godz. 13:00 Otwarcie miasteczka wystawowego w Gdyni – cykl wystaw ustawionych w kompleks pokazujący „Drogę do Wolności”  - („Kontynuacja walki zbrojnej po 1945 roku – „V Brygada Wileńska”,  „II konspiracja na Pomorzu – procesy stalinowskie” , „Grudzień 70” „Solidarna Gdynia”, „Solidarny Gdańsk”,  „Solidarność Walcząca”,  „Organizacje opozycyjne lat 80’- ROPCiO, KOR, WZZ, Krąg Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego, RMP, KPN, SW, OKOR, PPN, FMW, LDPN Niepodległość, NZS” + inne.)

Godz. 15:00 Promocja albumu „Ludzie Sierpnia 80’ w Gdyni” autorstwa Andrzeja Kołodzieja,  Danuty Sadowskiej i Romana Zwiercana. Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

31 sierpień – Gdańsk

Godz. 10:00  Oficjalne złożenie kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku

Godz. 11:30 Otwarcie przez Przewodniczącego Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego, Prezesa IPN Łukasza Kamińskiego i Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudę wystawy „Anna Walentynowicz legenda Solidarności 1929 - 2010”, skwer przy narożu ul. Waryńskiego 57 i Alei Grunwaldzkiej 51, Gdańsk - Wrzeszcz

Godz. 16:00  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku przez delegacje uczestników konferencji

Godz. 17:00 Msza w kościele Św. Brygidy w Gdańsku

Godz. 19:30 Sala BHP Stoczni Gdańskiej, ul. Doki 1,

Uroczysty Zjazd w 32 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych  i 30 rocznicę utworzenia  - „Solidarności Walczącej” - „Drogi do Niepodległości”

 - Wystąpienie gospodarzy (NSZZ „Solidarność, ECS, IPN, FPIH) dr Łukasz Kamiński

- Wystąpienia zaproszonych gości oficjalnych

- Oficjalne wystąpienie przewodniczącego Solidarności Walczącej, Kornela Morawieckiego,

Koncert okolicznościowy

(„Pierwszy Przegląd Piosenki Prawdziwej - Zakazane piosenki  - 30 lat później”. Utwory w wykonaniu młodzieży.) 

Wystąpią:

- Litania z Czterema Porami Roku - Piotra Rubika,

- Kto Nigdy Nie Żył - piosenka z filmu pod tym samym tytułem,

– Piosenka Dla Córki- ,,strajkowa piosenka" Macieja Pietrzyka –

Zespół wokalny Gimnazjum nr 4 w Gdyni pod dyrekcją Anny Łukasik: Dominika ELIASZ, Weronika GROTH , Klaudia HINZ, Paulina HOEFT, Marta GRĄDALSKA, Oliwia MILLER , Małgorzata MUNT, Kamila RYBARCZYK , Weronika SYDOW, Agnieszka SOBCZYK, Paulina ZABOROWSKA, Aleksandra ZABOROWSKA, Monika TURZYŃSKA, Joanna SKELNIK, Katarzyna WICEK

- "Mury" Jacka Kaczmarskiego - zespół "Alfa" z ZSKPiG nr 28 w Gdańsku - Sylwia i Patrycja Zakrzewskie , Paulina Rewa,

 - Andrzej Waligórski - Sierpień 1980 - Monika Pluta , Agnieszka Dąbrowska – absolwen. Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku,

- "Czarna sukienka" Alina Bajonczak - akompaniuje: Paweł Ruszkowski - Prywatne Gimnazjum "Prymus" w Kościerzynie, 

- "Prośba" - Alina Bajonczak – akompaniuje: Paweł Ruszkowski – gitara - Prywatne Gimnazjum "Prymus" w Kościerzynie, 

- "Obudźmy się" - Alina Bajonczak i Julia Peplińska akp. Paweł Ruszkowski - Prywatne Gimnazjum "Prymus" w Kościerzynie,

- "Pytasz  mnie" Andrzeja Rosiewicza - Kinga Lemann z SOSW w Kartuzach,

- „Taki kraj” – Jan Pietrzak - solistka Kinga Lemann z SOSW w Kartuzach,

- ''Rejtan'' Jacek Kaczmarski – absolwenci Gimnazjum Nr 8 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,

- ''Szary mundur'' - absolwenci Gimnazjum Nr 8 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,

Elżbieta IWASZKO, Edyta MADEJ, Joanna ŁYSAK, Maria KOŁAKOWSKA, Natalia SOKOŁOWSKA, Robert STENCEL

- ,, Tango na głos , orkiestrę i jeszcze jeden głos” - Dominika Dawidowska - utwór z repertuaru Maryli Rodowicz,

- „Śnić sen najpiękniejszy ze snów…,” - utwór z muzikalu ,, Człowiek z La Manchy" – wyk. Adam Brusznicki - Gimnazjum nr. 3 w Gdańsku,

- „Ballada o Janku Wiśniewskim” – Solistka: Monika Pluta – Gimnazjum nr. 3 w Gdańsku – opiekun Bartłomiej Łyziński,

– Psalm Stojących w Kolejce z repertuaru Krystyny Prońko

- Kocham Cię Życie z repertuaru Edyty Gepert

- Tolerancja- ,, Na miły Bóg, życie nie po to tylko jest, by brać..." S. Sojki

- Biała Armia z repertuaru Beaty Kozidrak i zespołu BAJM

Zespół wokalny Gimnazjum nr 4 w Gdyni pod dyrekcją Anny Łukasik: Dominika ELIASZ, Weronika GROTH , Klaudia HINZ, Paulina HOEFT, Marta GRĄDALSKA, Oliwia MILLER , Małgorzata MUNT, Kamila RYBARCZYK , Weronika SYDOW, Agnieszka SOBCZYK, Paulina ZABOROWSKA, Aleksandra ZABOROWSKA, Monika TURZYŃSKA, Joanna SKELNIK, Katarzyna WICEK

- Trio Łódzko-Chojnowskie  Utwory Jacka Kaczmarskiego –

Paweł Konopacki gitara - śpiew ,

Witold Łuczyński - gitara, śpiew,  

Tomasz Susmęd – fortepian

1 września - Gdynia

Sala Konferencyjna Zarządu Portu Gdynia – ul. Roterdamska 9, w Gdyni.

Przed konferencją, rano (4:45) delegacje uczestników (poczty sztandarowe) składają kwiaty na Westerplatte.

Konferencja

Drogi do Niepodległości

Konferencja Organizacji  Opozycyjnych i Podziemnych - ich wkład w walkę o niepodległość w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i 30 rocznicę powstania Solidarności Walczącej.

Otwarcie konferencji  

8:45  - Wystąpienie gospodarzy – wprowadzenie (IPN) dr Łukasz Kamiński

Droga do Solidarności prowadzenie dr hab. Mieczysław Golon

9:00 - ROPCiO  (Benedykt Czuma)

9:30 - KOR (Jan Lityński)

10:00 - WZZ  (Andrzej Kołodziej)

11:00 - RMP  (Aleksander Hall)

10:30 - Krąg Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego (Marek Stępa)

11:00 - RMP (Aleksander Hall)

11:30 - KPN  (Leszek Moczulski)

12:00 Wręczenie Odznaczeń Państwowych

Solidarność

12:40 - Geneza ruchu (IPN) Tomasz Kozłowski

13:00 - Struktura (IPN) Grzegorz Wołk

13:20 – I Zjazd NSZZ „Solidarność” i Posłanie do narodów Europy Wschodniej (IPN) Grzegorz Majchrzak

13:40 - Dyskusja

ok. 14:00 PRZERWA OBIADOWA -  (dziedziniec Zarządu Portu Gdynia  – rozstawione stoły)

prowadzenie dr hab. Grzegorz Berendt

15:00 - Wprowadzenie Stanu Wojennego (IPN) Jan Olaszek

15:20 - Konspiracja, powstanie TKK (Zbigniew Bujak)

16:00 - Dyskusja

Organizacje podziemne - 30 lecie powstania Solidarności Walczącej

16:30 - Geneza powstania (Kornel Morawiecki)

16:50 - Struktura (Andrzej Myc)

17:10 - Formy działania (Wojciech Myślecki)

17:30 - Wspieranie NSZZ Solidarność i ruchów niepodległościowych (Andrzej Kisielewicz)

17:50 - Przedstawicielstwa zagraniczne (Włodzimierz Strzemiński)

18:20 - Konspiracja w konspiracji - przygotowanie do czynnego oporu -  (Roman Zwiercan)

18:40 – Dyskusja

Ok. 19:00 - „Biesiada z bardami pod parasolami”  (dziedziniec Zarządu Portu Gdynia - rozstawione stoły)

2 września - Gdynia

Sala Konferencyjna Zarządu Portu Gdynia – ul. Roterdamska 9 w Gdyni.

Konferencja cz. II

Organizacje konspiracyjne

10:00 - OKOR (Janusz Szkutnik)

10:20 - KPN (Leszek Moczulski)

10:40 - PPN (Romuald Szeremietiew)

11:00 - FMW (Robert Kwiatek)

11:20 - LDPN Niepodległość (Jerzy Targalski ”Józef Darski”)

11:40 - NZS

12:00 - Solidarność Walcząca (Wojciech Myślecki)

12:40 - Podsumowanie (IPN) Grzegorz Wołk

13:00 – Dyskusja

ok. 13:30 PRZERWA OBIADOWA   (teren przy Sali Konferencyjnej – rozstawione stoły)

Wolna Polska Gwarancją Wolnej Europy i Świata

14:30 – Działania na Wschodzie, Czechosłowacja - „Wydział Wschodni” Solidarności Walczącej

Wystąpienia gości zagranicznych m.in. przedstawicieli byłych organizacji opozycyjnych:

14:50 - Opozycja Białoruska albo przedstawiciele Polaków na Białorusi  (Valery Bujval, Siarhiej Papkou)

15:10 - Gruzja (Tarieł Gwiniaszwili, Wachtang Dzabiradze, Aleksandr Rusiecki)

15:30 – Estonia (Valeri Kalabugin, Lagle Parek, Kalle Jürgenson, Trivimi Velliste)

15:50 – Litwa (Leonardas Vilkas, Adas Jakubauskas, Saulius Pečeliūnas, Andrius Tučkus, Tadas Vyšniauskas, Genovaitė Šakalienė)

16:10 – Ukraina (Oles Shevchenko, Ali  Khamzin, Snaver  Kadyrov, Shevket Kaibullaiev, Shevket Kaibullaiev)

16:30 – Rosja (Podrabinek Alexander)

16:30 Dyskusja

17:00 „Przesłanie Solidarności dla Europy i Świata” – debata - przedstawiciele ECS, IPN, NSZZ „Solidarność” i Solidarności Walczącej (Basil Kerski, Łukasz Kamiński, Piotr Duda, Kornel Morawiecki)

ok. 18:00  - Zakończenie

Integralną częścią obchodów będą wystawy plenerowe i wewnętrzne ustawione (poza „Miasteczkiem Wystawowym” w Gdyni) przed i w sali konferencyjnej Zarządu Portu Gdynia.

Podsumowanie i opis obchodów- kliknij

Program ASOS

Projekt Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna “Śladami pamięci” polega na udziale i współprowadzeniu przez seniorów - dawnych działaczy opozycyjnych – w dyskusjach o tematyce historycznej podczas ich pobytu w specjalnie stworzonym w tym celu ośrodku integracyjnym.
Zapraszamy na stronę klikając tu...

Gdynia - 1980

Strona przygotowana i prowadzona jest przez Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna przy wsparciu finansowym Miasta Gdynia w ramach ogólnego projektu „Ludzie Sierpnia 80 w Gdyni” z osobistym poparciem Prezydenta Miasta Gdynia Wojciecha Szczurka.

Zapraszamy

Sponsor

bz wbk

Partner

partner PKO

Sponsor Inscenizacji

pko

Wyłączny Partner Inscenizacji "Grudzień '70"

Polecamy strony