Solidarność Walcząca w Trójmieście

9 czerwiec 2019 roku

Solidarność Walcząca w Trójmieście reż. Piotr Kuciński, czas 51 min (kilkadziesiąt emisji na antenach TVP)

Film dokumentalny przygotowany w ramach obchodów rocznicy powstania organizacji Solidarność Walcząca

Premiera filmu odbyła się w czerwcu 2019 roku. Został zarchiwizowany i można go obejrzeć na stronach Fundacji www.fundacja_pih.pl w zakładce archiwum, pod datą czerwiec 2019.

Film trwa 51 minut. Prezentuje działalność Solidarności Walczącej w specyficznym środowisku, bastionie Lecha Wałęsy, Trójmieście. Jest to o tyle istotne, że Lech Wałęsa jest i był największym wrogiem niezależnej od niego działalności opozycyjnej. Film pokazuje wysiłek kilkuset osób, które poza podziemnym ruchem wydawniczym, drukiem, kolportarzem zajmowały się również organizowaniem manifestacji ulicznych, nadawaniem podziemnego radia a nawet przygotowywały się do czynnej samoobrony, gdyby zaszła taka konieczność. Na szczęście władze nie zaostrzyły represji w sposób który uzasadniałby użycie przemocy w obronie.

Kobiety Wolności

Wrzesień 2019 rok.

„Kobiety Wolności” reż. Wiesław Paluch oraz Mirosław Basaj, czas: 42 minuty

Film dokumentalny w reżyserii Wiesława Palucha oraz Mirosława Basaja pod tytułem „Kobiety Wolności”.

Premiera filmu odbyła się we wrześniu 2019 roku i można go obejrzeć na stronach Fundacji www.fundacja_pih.pl w zakładce archiwum, pod datą wrzesień 2019.

Film trwa 42 minuty i prezentuje sylwetki kilkunastu kobiet z wybrzeżowej solidarności, których zaangażowanie w latach 80., po wprowadzeniu stanu wojennego było mówiąc delikatnie, ponadstandardowe. Jest to o tyle istotne, że nie mówimy o osobach, kobietach które znaliśmy z pierwszych stron gazet. Mówimy o paniach, matkach, żonach, czasem już wówczas babciach. Normalnych Polkach.

Zapowiedź Notatek Grozy

Miło nam poinformować, że nasz film o Solidarności Walczącej – „Notatki grozy” w reżyserii Pawła Piotrowskiego i Tomasza Leśniewskiego został nominowany do udziału w konkursie 15 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. Festiwal Filmowy NNW w 2023 roku odbędzie się w dniach 27-30.09 2023 r. w Gdyńskim Centrum Filmowym.  Producentem filmu jest Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna. Koszt produkcji fundacja pokryła z wpłaty naszego wolontariusza, prywatnego darczyńcy.

Notatek Grozy

Notatki grozy – operacja specjalna