Rok 2014 – Rokiem księdza Prałata Hilarego Jastaka

archiwum » archiwum 2014

15 stycznia br. na XXXV Sesji Rady Miasta Gdyni, radni podjęli jednogłośnie rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2014, Rokiem ks. Prałata Hilarego Jastaka

3 kwietnia  2014 r. przypada 100 rocznica urodzin księdza prałata Hilarego Jastaka.  

Z Gdynią związał się na stałe od 1946 r. Przez 54 lata służył Gdyni i jej mieszkańcom.

Mógłby powiedzieć, jak Juliusz Słowacki:

„ Żyłem z wami, cierpiałem i płakałem z wami

Nikt mi kto szlachetny nie pozostał obojętny (…)”

Bo były to ciężkie lata powojenne, okres stalinizmu i komunizmu. Dla kapłana, który ofiarował swoje życie  Bogu i nieugięcie stawał otwarcie w obronie prawdy, godności  i wolności – to były lata ciężkiej próby. Prawo było na usługach wszechwładnej władzy komunistycznej, jeśli władza uznała kogoś za wroga – mogła wszystko – zamknąć w więzieniu, torturować, wywłaszczyć, wysiedlić, pozbawić środków do życia, wyrzucić z pracy, zabić …  Była to władza, która na swoich sztandarach miała ateizm, więc księża z samej definicji byli uznani za wrogów. Niełatwo było ludziom umęczonym wojną nadal walczyć. W tych ciężkich czasach ksiądz Jastak był takim przewodnikiem duchowym dla Gdyni, który nie wahał się mówić prawdy głośno, który walczył o prawa człowieka nieugięcie i wytrwale.  Po latach sam ksiądz Jastak powiedział:  „Tak żyłem wśród was, że nie wstydziłbym się wśród was pozostać nadal”. 

Cały artykuł przygotowany przez Danutę Sadowską przeczytasz tutaj czytaj więcej...

 

Program ASOS

Projekt Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna “Śladami pamięci” był realizowany przez 5 lat, do 2020 roku i polegał na udziale i współprowadzeniu przez seniorów - dawnych działaczy opozycyjnych – w dyskusjach o tematyce historycznej podczas ich pobytu w specjalnie stworzonym w tym celu ośrodku integracyjnym. 
Zapraszamy na stronę klikając tu...

Gdynia - 1980

Strona przygotowana i prowadzona jest przez Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna przy wsparciu finansowym Miasta Gdynia w ramach ogólnego projektu „Ludzie Sierpnia 80 w Gdyni” z osobistym poparciem Prezydenta Miasta Gdynia Wojciecha Szczurka.

Zapraszamy

Sponsor

bz wbk

Partnerzy


partner PKO

Sponsor Inscenizacji

pko

Wyłączny Partner Inscenizacji "Grudzień '70"

Polecamy strony