Obchody 100-lecia urodzin ks. Hilarego Jastaka

obchody

Obchody 100-lecia urodzin ks. Hilarego Jastaka 

 

Uroczystą Eucharystią rozpoczęły się 5 kwietnia obchody 100-lecia urodzin księdza Hilarego Jastaka. Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przewodniczył arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.
Po uroczystej Eucharystii na skrzyżowaniu ulic Batorego i Władysława IV nastąpiło uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik ks. Hilarego Jastaka. Poświęcenia miejsca, w którym 30 sierpnia 2014 roku stanie monument gdyńskiego kapelana "Solidarności", dokonał arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

 

 

- Myśląc o przyszłości, musimy pamiętać o naszej tożsamości. Jesteśmy wierni Bogu i Ojczyźnie także dlatego, że mieliśmy wielki zaszczyt i honor być wspierani i nauczani przez takich kapłanów jak ks. Hilary Jastak - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. 

Obchody zakończyły się wspólną modlitwą oraz złożeniem kwiatów na grobie ks. Jastaka.
Organizatorami uroczystości byli Wojciech Szczurek, prezydent Miasta Gdyni, Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna, parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W obchodach wzięli udział gdynianie i zaproszeni goście, m.in. Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność", prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN w Gdańsku oraz posłowie Janusz Śniadek i Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

 

Szczególnie dziękujemy tak licznie obecnym pocztom sztandarowym gdyńskich szkół i zakładów pracy oraz przyjaciołom gdyńskiej solidarności – delegacji górników z Piekar Śląskich.   

 

 

 

Galeria zdjęć z uroczystości

 

 

 

Więcej także na:

http://gdynia.naszemiasto.pl/artykul/galeria/w-sobote-wmurowano-kamien-wegielny-pod-pomnik-ks-hilarego,2225206,t,id.html

http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/3392845,pomorze-uhonorowali-ksiedza-hilarego-jastaka-krola-kaszubow-zdjecia,8,id,t,sg.html#galeria-material

http://www.gdynianie.pl/index.php?id=6&t=2&page=2777

http://ekai.pl/diecezje/gdanska/x77016/gdynia-obchody-lecia-urodzin-ks-hilarego-jastaka

Program ASOS

Projekt Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna “Śladami pamięci” był realizowany przez 5 lat, do 2020 roku i polegał na udziale i współprowadzeniu przez seniorów - dawnych działaczy opozycyjnych – w dyskusjach o tematyce historycznej podczas ich pobytu w specjalnie stworzonym w tym celu ośrodku integracyjnym. 
Zapraszamy na stronę klikając tu...

Gdynia - 1980

Strona przygotowana i prowadzona jest przez Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna przy wsparciu finansowym Miasta Gdynia w ramach ogólnego projektu „Ludzie Sierpnia 80 w Gdyni” z osobistym poparciem Prezydenta Miasta Gdynia Wojciecha Szczurka.

Zapraszamy

Konferencja

Wydarzenia

Koncert

Polecamy strony