„Grudzień 1970 – komunistyczna zbrodnia w Gdyni”

konferencje

Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna oraz "Fundacja Inicjatyw Społecznych "Pamięć i Rozwój" serdecznie zapraszają 18 grudnia 2020 r., w godzinach 10:00 – 13:00 do udziału w sesji naukowej  „Grudzień 1970 – komunistyczna zbrodnia w Gdyni”, upamiętniającej wydarzenia grudnia 1970 r.
Podczas dyskusji poruszymy m.in. tematy:
- Geneza protestów robotniczych w Grudniu 1970 roku.
- Przebieg wydarzeń w Gdyni.
- Odpowiedzialność za Masakrę Grudniową
- Wpływ protestów na zmiany społeczne i gospodarcze po grudniu 1970 roku.
- Walka o pamięć.

Moderator:
dr Aleksander Kozicki - historyk, kierownik gdyńskiego Oddziału NSZZ Solidarność
Eksperci:
dr Piotr Brzeziński - historyk, IPN O/ Gdańsk
Robert Chrzanowski - historyk, IPN O/ Gdańsk
Jerzy Miotke - uczestnik wydarzeń w Gdyni w 1970 r.
Małgorzata Sokołowska - dziennikarka, autorka książek o Gdyni


Ze względu na sytuację związaną z pandemią wydarzenie odbędzie się online, a transmisję będzie można oglądać na stronie www.fundacja-pih.pl oraz na naszym kanale YouTube www.youtube.com/channel/UCeEdbWylS2hr7kOXJqCuuEw

Konferencji towarzyszy wystawa "Grudzień '70" przypominającą tragiczne wydarzenia w Gdyni i ten jeden szczególny dzień - 17 Grudnia 1970 roku - "Czarny Czwartek". Prezentację można oglądać od 14 do 22 grudnia przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, od strony ul. Batorego.
Ekspozycja składa się z 28 plansz na których przedstawiliśmy zbiór fotogramów prezentujących przebieg, przyczyny i skutki Gdyńskiej Masakry. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy.

Partnerem Głównym sesji naukowej jest Energa z Grupy Orlen.
Sesja naukowa upamiętniająca wydarzenia grudnia 1970 r. jest wspierana przez ENERGA z Grupy Orlen w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA."

Program ASOS

Projekt Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna “Śladami pamięci” był realizowany przez 5 lat, do 2020 roku i polegał na udziale i współprowadzeniu przez seniorów - dawnych działaczy opozycyjnych – w dyskusjach o tematyce historycznej podczas ich pobytu w specjalnie stworzonym w tym celu ośrodku integracyjnym. 
Zapraszamy na stronę klikając tu...

Gdynia - 1980

Strona przygotowana i prowadzona jest przez Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna przy wsparciu finansowym Miasta Gdynia w ramach ogólnego projektu „Ludzie Sierpnia 80 w Gdyni” z osobistym poparciem Prezydenta Miasta Gdynia Wojciecha Szczurka.

Zapraszamy

Konferencja

Wydarzenia

Koncert

Polecamy strony