II wydanie książki „…o godność i wolność. Po prostu…”

II wydanie książki „…o godność i wolność. Po prostu…”

Dzięki wsparciu Zarządu Dalmor SA i Zarządu Portu Gdynia pomogliśmy opracować II wydanie książki  „…o godność i wolność. Po prostu…”Książka została uzupełniona o kilkadziesiąt stron relacji oraz wiele unikalnych, nigdzie dotąd nie publikowanych dokumentów. 

Tytuł: „… o godność i wolność. Po prostu …” wydanie II
Podtytuł: „Solidarność Walcząca w Trójmieście w latach 1982 – 1990”
Autor: Andrzej Kołodziej i Roman Zwiercan
Oprawa: miękka, folia matowa i lakier punktowy
Stron 248, format A5
Wydanie II 18 sierpnia 2010 r. – ISBN 978-83-82471-00-3, uzupełnione o nowe wypowiedzi i kilkanaście sensacyjnych, odnalezionych dokumentów.
 
            Książka „… o godność i wolność. Po prostu …” z podtytułem „Solidarność Walcząca w Trójmieście w latach 1982 – 1990” jest pierwszą próbą obszernego przedstawienia działalności organizacji Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto, na temat której narosło wiele legend. Opracowanie powstało na podstawie relacji i wspomnień kilkudziesięciu uczestników wydarzeń i przedstawia fakty, ukrywane z wielu względów aż do dzisiaj.
Poza wspomnieniami mówiącymi o budowie struktur podziemnych, manifestacjach, kolportażu prasy bezdebitowej czy kulisach druku, po raz pierwszy ujawniono, że w latach 80’ istniała w Trójmieście grupa osób, skupionych w ramach dużej, jak na warunki konspiracyjne organizacji, która nie odrzucała stosowania przemocy jako narzędzia obrony przed represjami władzy. Przyznano, że była gromadzona broń, materiały wybuchowe i istnieli ludzie, którzy w warunkach konspiracyjnych, dysponowali wiedzą i surowcami umożliwiającymi w domowych warunkach produkowanie materiałów wybuchowych na masową skalę. Ujawniono, że w gdyńskiej stoczni w 1986 roku wyprodukowano pistolet maszynowy, co było ewenementem w historii PRL znajdującym odniesienie jedynie w konspiracyjnej produkcji zbrojeniowej podczas II wojny światowej. Przyznano wreszcie, że zamach bombowy na Komitet PZPR w Gdyni, przeprowadzony 27 lutego 1987 r., był dziełem członków Solidarności Walczącej, działających w zorganizowanych strukturach.
Mimo charakteru wspomnieniowego, opracowanie stanowi cenny wkład w historię opozycji ze szczególnym uwzględnieniem Trójmiasta. Relacje uczestników zilustrowane są skanami oryginalnych dokumentów odnalezionych w przetrzebionych archiwach służby bezpieczeństwa.
Mimo sensacyjnych wręcz informacji, dużej dawki nieznanych faktów, pozostaje niedosyt i żal, że tak niewiele materiałów zachowało się w archiwach aparatu represji z lat 1982 – 1990.
 
Dystrybucja: Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna, 83-400 Kościerzyna, ul. Skłodowskiej 19,  tel./fax 58 680 84 58; mail: fpih@wp.pl , informacja: www.sw-trojmiasto.pl/ksiazki.html