Album „Ludzie Sierpnia 80 w Gdyni” tom VI

Album „Ludzie Sierpnia 80 w Gdyni” tom VI

Historia strajku sierpniowego w 1980 r. powoli blednie w naszej pamięci – minęło 37 lat. Przyzwyczailiśmy się do pewnego obrazu tamtych dni,  który jednak z roku na rok traci trochę kolorów, trochę szczegółów, ostrość… Tamte wydarzenia nie rozpalają w nas emocji. Dzisiaj żyjemy czymś innym,  w innym świecie i inne nurtują nas problemy.

Ale przyznać trzeba, że był to czas przełomowy. Jesteśmy zobowiązani do zachowania i przekazania tej historii potomnym. Bez znajomości naszej wspólnej przeszłości nie jesteśmy w stanie zrozumieć teraźniejszości, i nie przygotujemy się dobrze do problemów przyszłości. Podjęte wówczas wybory i decyzje mają swoje konsekwencje dzisiaj. Ukształtowały nasze życie. Powinniśmy o tamtych wydarzeniach pamiętać.

Pamięć nie polega jedynie na zwyczajnym powtarzaniu czy na świętowaniu rocznic. Pamiętanie to coraz wnikliwsze poznawanie i poszerzanie naszej wiedzy o faktach i osobach. Z szerszej lub po prostu z innej perspektywy również na nasze doświadczenia możemy spojrzeć inaczej i bardziej zrozumieć to, co nas ukształtowało.  Dlatego też w VI tomie albumu „Ludzie Sierpnia ’80 w Gdyni” przedstawiam historię strajku dzień po dniu z perspektywy różnych źródeł. Warto przybliżyć tamte dni, warto zaciekawić się tą historią i przede wszystkim poszukać tego, co nas wówczas inspirowało, dla jakich wartości tak zaryzykowaliśmy. Czy  tamte ideały i motywacje nadal coś dla nas znaczą…

Danuta Sadowska