Wielkimi krokami zbliża się kolejna rocznica strajków sierpniowych. Już za miesiąc, 30 sierpnia spotkamy się o godzinie 16:00 pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 roku przy al. Solidarności. 45 minut później w Sali Koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. przy ul. Rotterdamskiej 9 w Gdyni rozpoczniemy uroczystość wręczenia odznaczeń honorowych bohaterom strajków sierpniowych, za odwagę walki o godność i wolność w sierpniu 1980 roku. Kilka dni temu zakończyliśmy wysyłkę prawie 700 zaproszeń, kierowanych do osób, które otrzymają, bądź otrzymały w poprzednich latach odznakę „Bohaterom Sierpnia ’80. Gdynia”.

Jak co roku z okazji obchodów przygotowaliśmy kolejny tom albumu „Ludzie sierpnia ’80 w Gdyni”. Autorem tegorocznego, XII tomu albumu jest Henryk Piór, zasłużony – wieloletni stoczniowiec.

Książka jest w formacie A4 i ma objętość 416 stron. Zostanie przekazana, jak wszystkie poprzednie tomy bezpłatnie uczestnikom uroczystości. Serdecznie zapraszamy.

Całość prac, również jak co roku koordynowała wspólnie z mężem Małgosia Zwiercan. Wzięli również na siebie zdecydowaną większość prac organizacyjnych, w ramach wolontariatu Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna. Oczywiście nie byliby w stanie zorganizować wszystkiego na porównywalnym poziomie do lat poprzednich gdyby nie współpraca z obecną prezydent Gdyni Panią Aleksandrą Kosiorek – prezydent m. Gdyni oraz pracującego z nią zespołu ludzi, m.in. Zygmunta Zmudę Trzebiatowskiego.

Współorganizatorem uroczystości jest również Region Gdański NSZZ „Solidarność”. Dziękujemy.