Budowa pomnika – Bitwa pod Czarnem

Budowa pomnika – Bitwa pod Czarnem

Od 15 maja Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna realizuje zadanie publiczne „Budowa pomnika—Bitwa pod Czarnem”, którego celem jest

postawienie upamiętniającego pomnika w miejscowości Czarnem oraz zagospodarowanie najbliższego terenu wokół niego.

Pomnik upamiętnia zwycięstwo wojsk polskich w bitwie pod Czarnem.  Było to starcie podczas wojny polsko-szwedzkiej o ujście Wisły (1626–1629). Bitwa miała ogromne znaczenie dla terenów północnej Polski. Na Pomorze podążały posiłki najemników Szwedzkich, którzy zostali zwerbowani w Maklemburgii. Najemnicy mieli zaatakować wojska koronne ukrywane pod Tczewem, które blokowały drogę na Gdańsk. Hetman polny Stanisław Koniecpolski, pozostawił część wojsk na linii Wisły, a sam na czele 3000 żołnierzy ruszył w pościg za nadciągającymi posiłkami pod dowództwem Johanna Streiffa i Maksymiliana Teuffela. Szwedzi zostali dogonieni przez wojska polskie i osaczeni pod Czarnem. Oblężenie nie trwało długo, 17 kwietnia została przyjęta kapitulacja wojsk szwedzkich w wyniku, której do służby w armii koronnej przeszło kilkuset najemnych żołnierzy.

Pomnik ma przedstawiać postać Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Koniecpolskiego na koniu oraz trzy postacie stojące obok, które przedstawiają żołnierzy szwedzkich.

Pomnik przedstawia scenkę rodzajową, dopełnioną przez leżące sztandary (odlew z brązu), tablicę pod postacią Hetmana, a także napis 1627. Pomnik usadowiony będzie na cokole z betonu z dodatkiem białego kruszywa.

Projekt potrwa do końca 2023 roku.

Budowa pomnika współfinansowana jest przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.