Budowa Pomnika – Bitwa pod Czarnem
Prace projektowe i przygotowania do złożenia wniosków o dofinansowanie trwały przeszło rok. Od wiosny 2022 roku. W maju 2023 udało się sfinalizować umowę i Fundacja mogła rozpocząć zadania publiczne „Budowa Pomnika – Bitwa pod Czarnem”.
Od 15 maja Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna realizuje zadanie publiczne „Budowa pomnika—Bitwa pod Czarnem”, którego celem jest
postawienie upamiętniającego pomnika w miejscowości Czarnem oraz zagospodarowanie najbliższego terenu wokół niego.
Pomnik upamiętnia zwycięstwo wojsk polskich w bitwie pod Czarnem. Było to starcie podczas wojny polsko-szwedzkiej o ujście Wisły (1626–1629). Bitwa miała ogromne znaczenie dla terenów północnej Polski. Na Pomorze podążały posiłki najemników Szwedzkich, którzy zostali zwerbowani w Maklemburgii. Najemnicy mieli zaatakować wojska koronne ukrywane pod Tczewem, które blokowały drogę na Gdańsk. Hetman polny Stanisław Koniecpolski, pozostawił część wojsk na linii Wisły, a sam na czele 3000 żołnierzy ruszył w pościg za nadciągającymi posiłkami pod dowództwem Johanna Streiffa i Maksymiliana Teuffela. Szwedzi zostali dogonieni przez wojska polskie i osaczeni pod Czarnem. Oblężenie nie trwało długo, 17 kwietnia została przyjęta kapitulacja wojsk szwedzkich w wyniku, której do służby w armii koronnej przeszło kilkuset najemnych żołnierzy.
Pomnik ma przedstawiać postać Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Koniecpolskiego na koniu oraz trzy postacie stojące obok, które przedstawiają żołnierzy szwedzkich.
Pomnik przedstawia scenkę rodzajową, dopełnioną przez leżące sztandary (odlew z brązu), tablicę pod postacią Hetmana, a także napis 1627. Pomnik usadowiony będzie na cokole z betonu z dodatkiem białego kruszywa.
Po ponad roku zakończyliśmy pracę nad budową pomnika, który dzisiaj, 14 października 2023 roku został przekazany mieszkańcom Czarnego.
Uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego zwycięstwo wojsk polskich nad wojskami szwedzkimi w bitwie pod Czarnem w 1627r. znanej również jako bitwa pod Hamersztynem rozpoczęliśmy w południe mszą świętą w kościele pw. Wniebowstąpienia NMP przy ul. Kościelnej, po której uczestnicy przeszli na plac przy ul. Młyńskiej, za mostem nad Czernicą gdzie posadowiony jest pomnik.
Pomnik wykonała Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna z inicjatywy Premiera RP Mateusza Morawieckiego, którego Kancelaria w przeważającej części sfinansowała dzieło.
Autorem koncepcji architektonicznej jest Bogumił Oświecimski, autorką rzeźb jest Barbara Joachimowska we współpracy z Karoliną Janusz.
Budowa pomnika współfinasowana jest przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Całkowity koszt realizacji zadania: 1 412 656,66 zł
Dofinansowanie: 1 389 500 zł