„Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny” z Krzyżem Solidarności Walczącej

Nasi wolontariusze Małgosia Zwiercan z mężem podjęli się sfinalizowania projektu wkomponowania Krzyża Solidarności Walczącej w Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

„Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny” powstający od kilkunastu lat, tworzony fragment po fragmencie, przez gdańskich mistrzów rzemiosła z użyciem bursztynu w Gdańsku, w Bazylice Świętej Brygidy, bastionie Solidarności powiększy się niebawem o kolejny element.

Ksiądz Ludwik Kowalski Proboszcz parafii św. Brygidy zwrócił się do Małgorzaty Zwiercan z propozycją dla środowiska działaczy Solidarności Walczącej aby wkomponować Krzyż organizacji lub graficzny symbol SW w projekt ołtarza stworzony przez profesora Stanisława Radwańskiego, rektora ASP w Gdańsku.

Podobne krzyże, Krzyż Wolności i Solidarności oraz Krzyż Federacji Młodzieży Walczącej zostały wkomponowane w dzieło już kilka lat temu.

Na prośbę Małgosi Zwiercan w imieniu środowiska dawnych działaczy Solidarności Walczącej artystka rzeźbiarz Ludwika Ogorzelec -zaprzysiężony członek SW podjęła się uzupełnienia dzieła.

W ubiegłą sobotę, 3 lutego Małgorzata i wiceprezes naszej fundacji Roman Zwiercan oraz Ludwika gościli w Bazylice i później na plebani gdzie przedyskutowali szczegóły z gospodarzem.

Prace ruszyły, będziemy je realizować w ramach wolontariatu Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna oraz Stowarzyszenia Solidarność Walcząca.