Uwieńczenie i zakończenie obchodów gdyńskiego roku ks. Prałata Hilarego Jastaka

13 lutego 2013 r. podczas uroczystości otwarcia siedziby Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna w Gdyni korzystając z obecności Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz przedstawicieli Rady Miasta zgłosiliśmy postulat, aby rok 2014 ogłosić Rokiem ks. Hilarego Jastaka dla uczczenia 100-lecia urodzin tego wybitnego kapłana. Ogłosiliśmy również nasz zamiar postawienia pomnika i przygotowania szeregu inicjatyw dla przypomnienia sylwetki ks. Jastaka.

15-01-2014r na XXXV Sesji Rady Miasta Gdyni, radni podjęli jednogłośnie rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2014, Rokiem ks. Prałata Hilarego Jastaka.  FPIH została głównym koordynatorem tego projektu.

5 kwietnia 2014 r. rozpoczęły się uroczyste obchody 100-lecia urodzin księdza Hilarego Jastaka mszą św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Po uroczystej Eucharystii na skrzyżowaniu ulic Batorego i Władysława IV nastąpiło uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik ks. Hilarego Jastaka.

W tygodniu poprzedzającym uroczystości D. Sadowska przygotowała wkładkę do Informatora Rady i Prezydenta Miasta – gdyńskiego „Ratusza” (nr. 1140 z 28 marca 2014r.) przedstawiającą sylwetkę ks. Hilarego Jastaka. (http://gazeta.miasto.gdynia.pl/gazeta/index.php?path=167).

Na ul. Władysława IV, w bezpośrednim sąsiedztwie wmurowanego kamienia węgielnego, w miejscu lokalizacji przyszłego pomnika, ustawiono wystawę poświęconą ks. Jastakowi – która miała przypomnieć Gdynianom biografię kapłana.

30 sierpnia 2014 r., w przeddzień 34 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, uroczyście odsłonięto pomnik ks. Hilarego Jastaka. Uroczystość odsłonięcia pomnika poprzedziła Msza św. w kościele NSPJ, której przewodniczył metropolita gdański. Po uroczystości uczestnikom ceremonii rozdawano wznowioną przez FPIH książkę Krzysztofa Wójcickiego „Rozmowy z księdzem prałatem Hilarym Jastakiem” oraz przygotowaną przez D. Sadowską ulotką biograficzną z serii „Gdynia pamięta”.

Uwieńczeniem i zakończeniem obchodów gdyńskiego roku ks. Prałata Hilarego Jastaka było poświęcenie w dniu 23 marca 2015 r. nowego nagrobka księdza, który postawiony został dzięki inicjatywie FPIH i współpracy z Prezydentem Gdyni. Uroczystości przewodniczył arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Galeria fotografii z uroczystości:

Poświęcenie nowego nagrobka księdza prałata Hilarego Jastaka
w dniu 23 marca 2015 r.