Wręczenie odznaczeń „Bohaterom sierpnia 80 Gdynia”

Wręczenie odznaczeń „Bohaterom sierpnia 80 Gdynia”

29 sierpnia w Sali Koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA fundacja współorganizowała uroczystość wręczenia odznaczeń „Bohaterom Sierpnia 80 Gdynia”. Odznaczenie zostało ustanowione przez Prezydenta Gdyni i Fundację.

Podczas uroczystości odbyła się takze prezentacja albumu

„Ludzie Sierpnia 80 w Gdyni” – tom II. 

Prezentacja albumu spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników uroczystości oraz mediów lokalnych w tym TVP Gdańsk. Po uroczystościach wręczono ok. 1000 albumów uczestnikom spotkania, którymi byli – w znakomitej większości uczestnicy strajku sierpnia 80 w Gdyni i ich rodziny. Album otrzymali też przedstawiciele władz oraz mediów lokalnych.  W dniu uroczystości informacja o wydaniu albumu została zamieszczona w specjalnym dodatku do Dziennika Bałtyckiego. 

O samej uroczystości zamieszczamy poniżej tekst, który ukazał się w „Gościu Niedzielnym”. 
Odznaczenia dla bohaterów Sierpnia’80
Jan Hlebowicz Gdańsk Gość Niedzielny

– Chcemy głośno powiedzieć, że honor i bohaterstwo uczestników strajków sierpniowych w Gdyni budowało drogę do wolności – powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

W Sali Koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. 29 sierpnia odbyła się uroczystość wręczenia honorowego odznaczenia „Bohaterom Sierpnia’80 Gdynia” ustanowionego przez prezydenta Gdyni i Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna.

Wydarzeniu przyświecała idea przywrócenia godności ludziom walczącym o wolność i niepodległość Polski pod sztandarem Solidarności w roku 1980. – Jest to pierwsza w Polsce inicjatywa docenienia wspólnego, solidarnego wysiłku dla odzyskania niepodległości bez wartościowania udziałów w tej zwycięskiej walce – wyjaśnia Andrzej Kołodziej, sygnatariusz porozumień sierpniowych i organizator wydarzenia.

– Chciałbym w imieniu wszystkich mieszkańców Gdyni nisko pokłonić się i wyrazić najwyższy szacunek i wdzięczność bohaterom gdyńskiego Sierpnia’80. Wiemy, że losy tych ludzi, toczyły się po strajkach sierpniowych w sposób różny. Pragniemy, aby każdy, kto wtedy miał odwagę stanąć za bramą stoczni i wyrazić w sposób jawny swoje bohaterstwo, czuł, że jest w naszym sercu i pamięci – mówił W. Szczurek.

Uczestnicy uroczystości otrzymali także II tom albumu „Ludzie Sierpnia’80 w Gdyni” zawierający m.in.  pełne opracowanie słynnej „Poczty Strajkowej” Sierpnia’80 działającej w czasie strajku w Stoczni Gdyńskiej, a przede wszystkim listę bohaterów tamtych dni.

– To odznaczenie przypomina o naszej działalności, o ideałach, za które walczyliśmy. Jesteśmy wdzięczni – podkreśla Tadeusz Ciesz, uczestnik Sierpnia’80.

– To uhonorowanie pewnego trudu, które w tamtym czasie podjęliśmy. Jednocześnie jest to wszystko dla mnie bardzo gorzkie, bo nie o taką Polskę walczyłem. Jestem wdzięczny za to wyróżnienie, które jest moim pierwszym. Wielu ludzi, bohaterów tamtych dni, już nie żyje. Oni nigdy nie zostali docenieni, mimo tylu lat, które upłynęły od Sierpnia’80. To bardzo przykre – mówi Tadeusz Nikelski, opozycjonista.  

– Inicjatywa przyznawania odznaczeń będzie kontynuowana w nadchodzących latach w każdą rocznicę Sierpnia’80, gdy tylko odnajdą się kolejni uczestnicy tamtego historycznego wydarzenia – informuje A. Kołodziej.

Listę osób nominowanych do odznaczenia przedstawia Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna w Gdyni na podstawie wspólnych ustaleń z Przewodniczącymi Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność” Gdyńskich Zakładów oraz z Członkami Komitetów Strajkowych działających w sierpniu 1980 roku w Gdyni.

Honorowe Odznaczenie „Bohaterom Sierpnia ’80 Gdynia” może być przyznane pośmiertnie przez Prezydenta Gdyni na wniosek najbliższej rodziny uczestnika strajku.

– Liczymy na aktywność mieszkańców Trójmiasta. Nie tak łatwo dotrzeć do bohaterów Sierpnia’80 z uwagi na zmianę miejsca pracy i zamieszkania. Wierzę w to, że do zdecydowanej większości uczestników strajków sierpniowych wspólnie uda nam się trafić. Jeżeli ktokolwiek ma wiedzę o osobach, które zasługują na odznaczenie, prosimy o przekazanie danych Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna – apeluje W. Szczurek