Za nami „Obchody Sierpnia 80′ w Gdyni”.

Na uroczystości Obchodów Sierpnia 80′ w imieniu Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna zabrał głos Michał Kanikuła. Między innymi powiedział: „z wielką przyjemnością chciałbym wszystkich Państwa przywitać na kolejnej edycji uroczystości upamiętniających zakończenie strajków sierpniowych 1980 r. i podpisania Porozumień Sierpniowych. Na wstępie chciałbym przekazać serdeczne pozdrowienia od Małgorzaty i Romana Zwiercan, którzy bardzo by chcieli tutaj z nami być, ale niestety, z powodu ciężkiej choroby Romana nie mogli. Dziękujemy nowej Pani Prezydent miasta Gdyni oraz całemu zespołowi z Urzędu Miasta Gdyni za zrozumienie wagi, współorganizację oraz wsparcie uroczystości, a także za gościnę Zarządowi Morskiego Portu Gdynia. Siła strajków i nowej organizacji związkowej – Solidarności wiązała się przede wszystkim z ludźmi. Liczba i niezłomność przyłączających się do strajku kolejnych zakładów dawały niezwykłą nadzieję i siłę. W zakładach tych do działania włączały się setki ludzi, którzy w ciężkiej rzeczywistości PRL poczuli nadzieję na zmianę – swojego bytu, swojego zakładu pracy i swojego kraju. Niedługi, okres zwany karnawałem Solidarności, zapoczątkowany wydarzeniami sierpnia ‘80 wyzwolił w ludziach niesamowitą energię i poczucie wspólnoty. Poczucie odpowiedzialności za podjętą działalność na rzecz wspólnoty przywróciło, podeptaną przez komunistów, godność obywatelską. Od tych sierpniowych dni zaczęła się już inna Polska. W dużej mierze, to właśnie dzięki odwadze, walce i determinacji wszystkich osób zaangażowanych w wydarzenia sierpniowe, zapoczątkowano zmiany. Zmiany w sposobie myślenia całego Polskiego Narodu, a nawet większości narodów Europy środkowej jak i Europy wschodniej. Zmiany w mentalności, że wolność zarówno osobista jak i całego naszego kraju jest, nie tylko możliwa do odzyskania ale wręcz niezbędną wartością dla życia i istnienia. Ludzie angażujący się w prace na rzecz wolności podejmowali duże ryzyko i jak się miało okazać już rok później w grudniu 1981 r. – często ponieść ofiarę za tą odwagę i zaangażowanie, którą były niejednokrotnie utrata pracy, zdrowia, internowanie lub więzienie, wyrzucanie z kraju bez możliwości powrotu. Złamane życie własne jak i swoich rodzin. Chcemy także i dziś oddać hołd oraz podziękować tym wspaniałym ludziom, bez których zwycięstwo w Sierpniu, a także te kolejne, nie byłyby możliwe. Dziś zgodnie z naszą tradycją podziękujemy w sposób szczególny kolejnym twórczyniom i twórcom naszej wolności – odznaczeniami Bohaterom Sierpnia ’80.

Przygotowaliśmy również XII tom albumu „Ludzie sierpnia 80″ w Gdyni”, który jak co roku bezpłatnie przekazaliśmy wszystkim uczestnikom uroczystości.