Obchody 43. rocznicy Sierpnia ’80 w Gdyni

Zapraszamy na obchody 43. rocznicy zakończenia strajków 1980 r. i podpisania Porozumień Sierpniowych, które odbędą się 30 sierpnia 2023 r.

Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna od 2012 roku organizuje specjalne uroczystości, które mają na celu upamiętnienie bohaterskich robotników w Gdyni. Tegoroczne obchody rozpoczną się 30 sierpnia o godzinie 15:00 Mszą w intencji 43 rocznicy Strajków i Porozumień Sierpniowych (intencja szczególna za pomyślność Ojczyzny) która odbędzie się w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa ul. Armii Krajowej 46, 81-372 Gdynia. O godzinie 16:00 pod pomnikiem „Ofiar Grudnia 1970” przy Alei Solidarności nastąpi złożenie kwiatów, a następnie wszyscy zebrani udadzą się do budynku Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. do sali koncertowej, gdzie będzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Ta rozpocznie się o 16.45.

Po powitaniu gości nastąpi wręczenie okolicznościowych odznak „Bohaterom Sierpnia 80 w Gdyni”. Jest to symboliczny medal, który otrzymuje uczestnik strajków w sierpniu 1980 roku. Ma to na celu upamiętnienie i uhonorowanie tych często zapomnianych lub nie znanych z imienia i nazwiska bohaterów, którzy stworzyli fundament największego ruchu społecznego – Solidarności.

Po wręczeniu okolicznościowych odznaczeń wystąpi zespół muzyczny Granda z MCK w Gdyni. Po czym będzie miało miejsce uhonorowanie współpracowników, wolontariuszy i przyjaciół Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna z okazji 13. rocznicy powstania Organizacji. W części finałowej gali odbędzie się występ słowno-muzyczny Zespołu Sonanto.

Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymają bezpłatnie XI tom Albumu „Ludzie Sierpnia 80 w Gdyni. Sierpniowe rocznice 1981-1990. Radość zwycięstwa i walka o pamięć…” autorstwa Małgorzaty Sokołowskiej i Roberta Chrzanowskiego oraz album prezentujący dorobek Fundacji – „13 lat dla Ludzi i Pamięci – Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna 2010-2023” pod redakcją Małgorzaty i Romana Zwiercan.

Serdecznie zapraszamy.
Do zobaczenia!

Darczyńca:

Publikację „Ludzie sierpnia ’80 w Gdyni” tom XI dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.