Program ASOS 2014-2020

Program ASOS 2014-2020

Do udziału w projekcie zapraszamy dawnych działaczy opozycyjnych. To społeczność osób, które aktywnie działały na rzecz demokratyzacji kraju, dziś pozostając często w trudnej sytuacji materialnej i zdrowotnej. Wieloletni działacze opozycyjni, wydawcy i kolporterzy prasy podziemnej, twórcy niezależnych rozgłośni, którzy odważnie stawiali ideę solidarności ponad życie osobiste, zawodowe, a równie często własne zdrowie, to dziś bardzo często osoby schorowane. Wśród części tego środowiska panuje przekonanie o niesprawiedliwości dziejowej, poczucie wykluczenia, wycofanie. Jednocześnie jest to społeczność, która swoim życiem udowodniła jak kształtować solidarność międzyludzką, tworzyć i umacniać społeczeństwo obywatelskie. Ich własne doświadczenie, wiedza, znajomość współczesnej historii kraju, której byli nie tylko świadkami, ale też aktywnymi współtwórcami stanowi cenne źródło wiedzy i doświadczenia. Nasza propozycja łączy możliwość bezpośredniego wsparcia potrzebujących, osamotnionych, zasłużonych dla kraju osób z wykorzystaniem ich wiedzy, doświadczeń i wspomnień w wewnątrz i międzypokoleniowej wymianie. Dlatego do programu pragniemy zaprosić także osoby, które nie były wyłącznie bezpośrednimi współtwórcami przemian. Problemy i trudności seniorów pozostają niezmienne, niezależnie od bogactwa doświadczeń życiowych. Grupą docelową zadania są osoby starsze, o trudnej sytuacji materialnej i bytowej, a także przekonaniach blokujących ich potencjał, którzy mogą jeszcze stać się aktywnymi liderami lokalnych społeczności seniorów.

Głównym celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz samotności dawnych działaczy na rzecz demokratyzacji kraju. Projekt Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna “Przywracanie pamięci” polega na udziale dawnych działaczy opozycyjnych – w dyskusjach o tematyce historycznej podczas ich pobytu w ośrodku integracyjnym oraz uwiecznienie ich doświadczeń jako świadków i współtwórców najnowszej historii Polski za pomocą nagrania wideo, które posłużą do stworzenia wirtualnej, filmowej biblioteki najnowszej historii Polski, opowiedzianej oczami jej świadków. Poprzez wideo relacje historyczne realizowane przez koordynatora, chcemy przywrócić nie tylko poczucie znaczenia roli jaką odegrali w demokratyzacji kraju, ale też uświadamiamy istotę ich roli społecznej w upowszechnianiu wiedzy historycznej i dalszej współodpowiedzialności za tworzenie społeczeństwa obywatelskiego.

Program realizowany jest w obiekcie NZOZ „Terapia-24” Klinika psychoterapii, który zlokalizowany jest w Jastrzębiej Górze, kilkaset metrów od zejścia na plażę. Kościół i centrum handlowe znajduje się w odległości 400 metrów.

Jastrzębia Góra jest częścią Władysławowa, leży 10 km od jego centrum – jednego z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych polskiego wybrzeża. Urok Jastrzębiej Góry, będącej najdalej na północ wysuniętą częścią Polski, przyciąga co roku tysiące turystów. Wart uwagi jest wyjątkowo malowniczy, wysoki klif, stale rzeźbiony przez morskie fale. Jastrzębia Góra stanowi doskonałą bazę wypadową do pobliskich miejscowości takich jak: Rozewie, Karwia, Władysławowo i słynące z ciszy i spokoju Dębki.

Dojazd do Jastrzębiej Góry:Najłatwiej dostać się do Jastrzębiej Góry dojeżdżając pociągiem lub autobusem do Władysławowa lub do Gdyni. Stamtąd można dojechać do Jastrzębiej Góry autobusem lub busem.

Do dyspozycji beneficjentów programu są pokoje 1-2-3 osobowe z łazienkami oraz pokój typu studio z łazienką – sypialnia 2 osobowa + salonik z możliwością noclegu dla 2 osób.

Wyżywienie obejmuje 3 posiłki – śniadanie, obiad i kolację.

Pokoje wyposażone są w telewizor, radio, czajnik elektryczny, pościel i ręczniki oraz dostęp do sieci internetu bezprzewodowego.

Ze względów organizacyjnych pobyty mogą być 1-2 lub 3 tygodniowe i rozpoczynają się w soboty. Koniec turnusów w piątki. W uzasadnionych przypadkach czas pobytu jest nieograniczony a terminy przyjazdu i wyjazdu można modyfikować.

Na terenie obiektu NZOZ Terapia-24 obowiązuje zakaz spożywania oraz przebywania osób pod wpływem alkoholu.

UWAGA: Zakwaterowanie możliwe jest w dwóch obiektach. Decyduje dostępność miejsc.
W razie potrzeby kontakt:
Małgorzata Zwiercan – 501 299 757 lub Roman Zwiercan 517 867 728,  Rejestracja Ośrodka NZOZ Terapia-24 58 523 84 73 
Adres:
NZOZ „Terapia-24” Ośrodek Psychoterapii, 84-104 Jastrzębia Góra – Tupadły, ul. Nasza 2 (wejście i wjazd od ul. Rolnej),